تبلیغات
هالف گیم دنیای گیمر های حرفه ای - معرفی نرم افزار بازی و انیمیشن سازی بلندر - Blender


Mortal Combat 2011 Trailer

دانلود تریلر های بازی Mortal Combat 2011

Mortal Combat 2011 Trailer Mortal Combat 2011 Trailer

TOP GAMES 2011

معرفی 10 بازی برتر سال 2011

Ten Writer Ten Writer

Top Games 2010

برترین بازی های سال 2010 از نگاه هالف گیم

Top Games 2010 Top Games 2010

Assassins Creed : Brotherhood

نقد و برسی Assassins Creed : Brotherhood - اتزیو در انجمن برادری

Red Dead : Undead Nightmare Assassins Creed : Brotherhood

Batman : Asylum City

پیش نمایش Batman : Asylum City - بتمن در محاصره دیوانه های حرفه ای

Batman : Asylum City Batman : Asylum City


سلام دوستان عزیز و یاران همیشگی هالف گیم بعد از مدت ها وقت کردم و یه مطلب جدید نوشتم امیدوارم خوشتون بیاد من در این مطلب نرم افزار بلندر که کارش ساخت بازی و انیمیشن هست رو معرفی کردم.

معرفی نرم افزار بلندر

درباره بلندر:
درباره بلندر انجین باید دانست که این انجین کاملا سورس باز و رایگان است و از آن برای ساخت بازی های رایانه ای، انیمیشن های سه بعدی، مدل سازی و ایجاد استخوان بندی برای آن و یا متحرک سازی آن، خلق لوگو استفاده می شود. این موضوع را هم باید ذکر کرد که بلندر در اکثر سیستم عامل ها نظیر ویندوز، لینوکس، مکینتاش قابلیت اجرا دارد. اگر بخواهیم ابزار های بلندر را شرح دهیم باید گفت در ابزار های بلندر ویژگی های پیشرفته ای مانند شبیه سازی بدن های قوی و تنومد و یا همان ساخت کارکتر های قدرتمند و همچنین ساخت حرکت های نرم بدنی پرداخت البته این موضوع هم فراموش نشود که در این نرم افزار خیلی بیشتر می توانید به جزئییات یک مدل بپردازید و روی این بخش خیلی کار شده است.

امکانات و ویژگی های بلندر:
تا به حال شده است برای طراحی مدل های خود به سراغ نرم افزار 3D Max بروید؟ در قدرتمند و بینظیر بودن 3D Max شکی نیست اما سرعت و کارایی آن در سیستم های معمولی بسیار پایین است و زجر آور می شود و اگر با این نرم افزار باید در طول عمر خود زیاد کار کنید نیاز به یک سیستم بالا و بروز دارید تا بتوانید بدون کمترین مشکل و دردسر آن را اجرا و به کار بپردازید اما بلندر در مقایسه با 3d max و دیگر نرم افزار های گرافیکی حجم خیلی کمتری دارد و با سرعت بالایی نصب و اجرا می شود. همان طور که قبلا گفته شد این نرم افزار در اکثر سیستم عامل ها اجرا می شود و همراه با بورس ، IRIX ، NetBSD ، OpenBSD و سولاریس قابل استفاده است.

از دیگر ویژگی های نرم افزار بلندر امکانات زیاد و فراوان آن در قسمت مدل سازی خود می باشد که از میان ان همه امکانات و قابلیت ها می توان به سرعت زیاد در مدل سازی های فرعی سطحی، همچنین پشتیبانی از انواع اشکال اولیه هندسی از جمله مش های چند ضلعی، منحنی Bezier، سطوح metaballs و مجسمه سازی دیجیتال اشاره کرد.

یکی دیگر از ویژگی های نرم افزار بلندر رندرگیری قدرتمند و بینظیر است به صورتی که این نرم افزار می تواند از تمام کار های داخلی رندرگیری کند و آنها را با کمک "YafRay" یکچارچه سازی کند.

7 ویژگی مهم بلندر:
1) امکان شبیه سازی کامل از فیزیک ماشین ها و وسایل نفلیه به همراه شبیه سازی فیزیک فنر و اصطکاک تایر و تمام جزئییات دینامیکی یک جسم متحرک در نرم افزار.

2) ابزاری همانند ابزاری در فتوشاپ که با کمک آن می توانید صحنه های چند لایه ای شده را برای قرار دادن Interface ایجاد کنید.

3) پشتیبانی از تمامی روش های موجود نورپردازی در OpenGL از قبیل شفاف سازی و انیمیت شده و ...

4) پشتیبانی کامل از Texture Blending Bodes / Multitexture / multimaterial

5) پشتیبانی از سیستم نورپردازی Per-Pixel، نورپردازی پویا،

Animated Materials / Mapping Modes / GLSL VertexPaint Texture Blending / toon shading

6) پشتیبانی از Normal Maping و Parallax Mapping

7) پشتیبانی از زبان برنامه نویسی پایتون برای کد نویسی

Logic Editor / Physic بطور زیر:
1) Physic: بلندر برای شبیه سازی فیزیک از موتور Bullet بهره می گیرد، می توان گفت این موتور هر کاری که فیزیکس انجام می دهد را تقریبا بی نقص انجام می دهد پس این سخن که فقط Nvidia PhysX می تواند شبیه سازی خوبی برای کار ها و سازه های فیزیکی باشد کاملا اشتباه است. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است شما در بلندر امکان شبیه سازی برخوردها و یا حتی فیزیک Soft Body و Rigid Body را دارا می باشید.

2) Logic Editor: با کمک این ابزار می توانید بدون داشتن تخصص کد نویسی و حتی نوشتن یک خط اسکریپت نویسی کنید این بخش برای کاربرای که علاقه ای به کد نویسی ندارند یا درباره ان چیزی نمی دانند بسیار جالب بوده و می تواند به انها کمک بسیاری بکند.

رابط کاربری
از انجا که معلوم است یادگیری بلندر انقدر ها هم اسان نیست به عبارت دیگر یادگیری بلندر برای کسانی که تا بحال با نرم افزار گرافیکی دیگری کار می کردند کمی دشوار است اما این مورد در خیلی از نرم افزار های دیگر هم پیش می آید مهم این است که شما به این نرم افزار ایمان داشته باشید، اما یک چیزی که تحمل این موضوع را برای ما کمی راحت تر می کند دارا بودن هر عملکرد به میانبر مستقیم از صفحه کلید به عبارتی دیگر هر دکمه می تواند میانبری های متفاوت در قسمت های مختلف باشد.

از آنجا که بلندر نرم افزار آزاد است به ان منوهای متنی اضافه شده است به طوری که استفاده از این ابزار ها کاملا منظقی و به شکل یک جریان خطی و کاملا منظم می باشد.

پس این موضوع که چون یادگیری این نرم افزار کمی سخت است ان را کنار بگذاریم و از آن صرف نظر کنیم یک کار کاملا اشتباه است.

حالت های ویرایشی در بلندر
در کل در بلندر دو حالت اصلی وجود دارد که Object Mode و Edit Mode هستند که با کلید Tab می توان آنها را فعال کرد، حال به شرح هر حال می پردازیم:

از Object Mode برای ویرایش و اصلاح یک قسمت خاص بصورت واحد استفاده می شود در حالیکه از Edit Mode برای ویرایش data های واقعی یک قسمت استفاده می شود، برای این که این موضوع را بهتر متوجه شویم یک مثال میزنیم حالت Object Mode می تواند برای حرکت دادن، تغییر اندازه و مقیاس و چرخاندن در تمام مش های چند ضلعی استفاده شود و Edit Mode هم می تواند برای ویرایش و تغییر در یک راس خاص از یک مش استفاده شود. البته حالت های دیگری هم برای ویرایش وجود دارد که می شود به موارد زیر اشاره کرد

1) Sculpt Mode

2) Vertex Paint

3) Weight Paint

اما پر کاربرد ترین حالت ها همان دو حالت اصلی بود که به شرح انها پرداختیم.

برنامه نویسی در بلندر
از انجای که گفته شد این نرم افزار یک نوع گیم انجین یا همان موتور بازی سازی هم به حساب می اید و می توانیم با ان اقدام به ساخت بازی های سه بعدی کرد اما برای این کار باید زبان برنامه نویسی پایتون را یاد گرفته یا بر آن مسلط باشیم با کمک همین زبان برنامه نوسیی می تواند در  این نرم افزار برای بازی خود هوش مصنوعی خوبی را نوشت و به بازی خود جان داد اما ای نرم افزار یه ویژگی برای کاربرانی که بر این زبان برنامه نویسی مسلط نیستم هم داده است ان ویژگی همان Logic Editor است که درباره ان قبلا توضیح داده ایم و گفته ایم که بدون نیاز دانش برنامه نویسی می توانید برای بازی خود دستوراتی را بنویسید اما خوب این بخش هیچ وقت نمی تواند مانند کد نویسی عمل کنند و مطمئنا ضعف های داشته و برای شما محدودیت های به همراه دارد.

استفاده از بلندر در صنعت رسانه ها
اولین پروژه بزرگ و حرفه ای بلندر مرد عنکبوتی 2 بود. در ان پروژه از بلندر برای جان بخشی و به حرکت در آوردن کارکتر ها و قسمت های مختلف استفاده شد بود. دیگر فیلم های که از بلندر استفاده کرده اند می توان به Friday و Another Day اشاره کرد.

در زیر پروژه ای را نام می بریم که تماما به وسیله بلندر ساخته شده اند:

1) Elephants Dream

http://halfgame-ir.persiangig.com/images/1/soundtrack_cover_s-hg.jpg
  
2) Big Buck Bunny

http://halfgame-ir.persiangig.com/images/1/erergv-hg.jpg

پلاگین ها در بلندر
از آنجا که قبلا هم گفته شده بلندر یک نرم افزار سورس باز و رایگان است برای همین برای آن پلاگین های زیادی نوشته شده و می شود از بین پلاگین های زیادی که برای این نرم افزار موجود است پلاگین کاربردی برای برنامه نویسان فلش بسیار مشهور و پر کاربر می باشد که توسط این پلاگین عملکرد فایل های سه بعدی در فلش بطور چشمگیری افزاریش می یابد. در کل باید گفت بلندر را با پلاگین های که برایش ساخته شده است تا حد زیادی می توان پیشرفت داد و ضعف های آن را از بین برد پس تا حدودی خیال کاربران را میتوان از این بابت راحت کرد.

سخت افزار مورد نیاز
بلندر برای اجرا به سیستم بالای نیاز ندارد و نسبت به بقیه نرم افزار های گرافیکی به سخت افزار پایین تری نیاز دارد اما برای اجرای افکت های پیشرفته تر و یا اگر می خواهید پلاگین های قدرتمند بری نرم افزار نصب کنید با سیستم پایین کمی کار دشوار می شود و اصلا نمی توانید انچه را که می خواهید بر روی نرم افزار اجرا کنید پس شما برای کار راحت تر و روان تر نیاز به یک سیستم قوی تر دارید.

نویسنده: محمدعلی فضل الله پور
این مطلب کاملا توسط خودم نوشته و جمع اوری شده است در صورت کپی منبع اون "هالف گیم" رو ذکر کنید تا دل ما هم شاد بشه بازم تشکر.موضوعات مرتبط: معرفی موتورهای بازی سازی، 
منبع مطلب: half game

بازدید: 
ارسال در تاریخ 1389/11/25 توسط محمد
| لینك مطلب | ارسال نظرات | نظر
صفحات سایت
جستجوگر سایت
  
جدیدترین پیش نمایش ها
کلیک کنید
Batman : Asylum City
شرکت سازنده : Rocksteady Studios
سبک بازی : Action Adventure
سن مورد نیاز : + 18
تاریخ انتشار : Q4 2011
کلیک کنید
dead space 2
شرکت سازنده : visceral games
سبک بازی : action
سن مورد نیاز : + 18
تاریخ انتشار : Jan 25, 2011
کلیک کنید
Fable III
شرکت سازنده : LionHead
سبک بازی : RPG
سن مورد نیاز : + 16
تاریخ انتشار : Q3 2010
کلیک کنید
Halo Reach
شرکت سازنده : Bungie Software
سبک بازی : action
سن مورد نیاز : + 18
تاریخ انتشار : Q3 2010
کلیک کنید
Alpha Protocol
شرکت سازنده : Obsidian
سبک بازی : Role Playing
سن مورد نیاز : + 16
تاریخ انتشار : Jun 1, 2010
کلیک کنید
Napoleon: Total War
شرکت سازنده : Creative Assembly
سبک بازی : strategy
سن مورد نیاز : + 12
تاریخ انتشار : Feb 23, 2010
جدیدترین نقد و برسی ها
کلیک کنید
Assassins Creed : Brotherhood
شرکت سازنده : Ubisoft Monteral
سبک بازی : action adventure
سن مورد نیاز : + 17
نمره هالف گیم به بازی : 8,8
کلیک کنید
red dead : undead nightmare
شرکت سازنده : Rockstar San
سبک بازی : Action Adventure
سن مورد نیاز : + 18
نمره هالف گیم به بازی : 9
کلیک کنید
Metro 2033
شرکت سازنده : 4a Games
سبک بازی : action
سن مورد نیاز : + 18
نمره هالف گیم به بازی : 8,7
کلیک کنید
Call of Duty : Black Ops
شرکت سازنده : Treyarch
سبک بازی : Action
سن مورد نیاز : + 18
نمره هالف گیم به بازی : 9
کلیک کنید
medal of honor
شرکت سازنده : EA LA , Dice
سبک بازی : Action
سن مورد نیاز : + 17
نمره هالف گیم به بازی : 7,8
کلیک کنید
Heavy Rain
شرکت سازنده : Quantic Dream
سبک بازی : Adventure
سن مورد نیاز : + 18
نمره هالف گیم به بازی : 9,4
تمامی مطالب سایت هالف گیم از طرف خود نویسندگان انتشار یا تدوین شده است و کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع half game غیر مجاز است.